
,
Vi samarbejder med Anti Doping Danmark.
Fra 1. juli bliver vi medlem af ADD for at sikre sunde og trygge rammer for vores træning.
Det betyder selvfølgelig at vi skal overholde deres retningslinjer, og ‘vi’ er både trænere og medlemmer.
For dig som medlem betyder det, at ADD kan komme uanmeldt forbi din box og tage sig et kig omkring. Hvis de ser det nødvendigt, vil de indkalde de relevante personer til en test, og den skal så foretages indenfor de næste 20 minutter på stedet.
De har lovet at de ikke vil stoppe et hold, men det er selvfølgelig okay hvis de stikker hovedet ind.
Du har også mulighed for at indberette en person eller gruppe anonymt, hvis du mistænker at de ikke overholder ADD’s retningslinjer.
De vigtigste punkter for aftalen er her, men du kan også læse alle betingelserne på ADD’s egen hjemmeside her.
- Brug af doping er forbudt for ansatte, medlemmer og brugere af Arcas centre. Den, der bruger dopingmidler, testes positiv, unddrager sig dopingkontrol eller undlader at afgive dopingprøve efter at være indkaldt hertil, udelukkes som medlem fra Arca i 2 år.
- ADD kan til enhver tid foretage dopingkontrol af ansatte, medlemmer og brugere, der er til stede i trænings- og fitnesscentret. Denne udføres i overensstemmelse med godkendte WADA-metoder og ADDs til enhver til gældende procedure for dopingkontrol i trænings- og fitnesscentre.
God træning!